Økokrim har siden januar etterforsket mistanke om grov korrupsjon mot to personer i ledende stillinger på et av Kirkens Nødhjelps landkontorer.
- Saken er nå henlagt for de to anmeldte personene på grunn av bevisets stilling, sier statsadvokat i Økokrim, Anne Allum.
Bakgrunnen for anmeldelsen fra Kirkens Nødhjelp var en intern granskning utført av et utenlandsk granskningsbyrå på oppdrag fra Kirkens Nødhjelp.
Under etterforskningen har Økokrim blant annet gjennomgått granskingsrapporten og et stort antall dokumenter, og i tillegg foretatt noen avhør. Økokrim har ikke bedt om bistand til etterforskningen fra myndighetene i landet der de to anmeldte har arbeidet, på grunn av at Norge ikke anerkjenner styresettet i landet.
I materialet Økokrim har hatt tilgang til under etterforskningen, er det forhold som tyder på at det har foregått korrupsjon. Korrupsjonen skal ha skjedd i form av bestikkelser fra leverandører, som inngikk kontrakter med Kirkens Nødhjelps landkontor. Det er imidlertid ikke tilstrekkelige bevis for at de to lederne har tilrettelagt for korrupsjon eller at de selv har mottatt kickbacks.
Kontaktperson i Økokrim:
Anne Allum
Statsadvokat
anne.allum@politiet.no
Tlf: 41538395
kommunikasjon.okokrim@politiet.no
23 29 10 30 (08.00-15.45)