Økokrim har tatt ut tiltale i en korrupsjonssak som gjelder bestikkelser i Republikken Kongo (Kongo – Brazzaville) i perioden fra 2016 og fremover. Bestikkelsene fant sted samtidig som de tiltalte søkte om og fikk deltakerlisens for oljeutvinning i landet. 
 
Bestikkelsene i tiltalen er knyttet til presidenten i Kongo og hans nære familiemedlemmer, og verdien av bestikkelsene er svært høye.
 
To nordmenn er på bakgrunn av dette tiltalt for grov korrupsjon og grove regnskapsovertredelser. I tillegg er foretaket de handlet på vegne av, tiltalt for grov korrupsjon, sier påtaleansvarlig i saken, førstestatsadvokat Marianne Djupesland.
 
Foretaket er et heleid datterselskap til Petronor E&P ASA, som er notert på Oslo Børs.
 
Mistanker om markedsmanipulasjon mot de to tiltalte nordmennene, foretaket og den tidligere styrelederen i Petronor E&P ASA er henlagt på bevisets stilling.
 
Høynivåkorrupsjon
 
Tiltalen illustrerer det som gjerne omtales som "grand corruption" eller høynivåkorrupsjon. Det vil si bruk av bestikkelser rettet mot et lands øverste ledelse og som ofte gjelder svært store verdier. 
 
Ved høynivåkorrupsjon vil bestikkelser kunne bidra til at landets ledelse kan misbruke sin makt til å berike seg selv og sine familier på bekostning av landets innbyggere. Norge er gjennom OECD-konvensjonen mot bestikkelser av utenlandske offentlige tjenestemenn i forbindelse med internasjonale forretningstransaksjoner forpliktet til å etterforske mistanker om slik korrupsjon, sier Djupesland.
 
Norge har ikke jurisdiksjon over de personene som har mottatt det tiltalen beskriver som bestikkelser, og Økokrim har derfor ikke sett på deres eventuelle strafferettslige ansvar.
 
Omfattende internasjonal etterforskning
 
Saken startet med en mistenkelig transaksjon til en bank i Monaco. Denne ble fanget opp av Monacos FIU (Financial Intelligence Unit), og førte til en rettsanmodning fra Monaco til Norge.
 
Etterforskingen har vært omfattende og Økokrim har fått betydelig hjelp fra utenlandske myndigheter, særlig i Frankrike og USA. 
 
 
Kontakt: 
 
kommunikasjon.okokrim@politiet.no  
23 29 10 30 (08.00-15.45)